Jak używać soli zimą ?

Nadchodzi zima i w prawie całym kraju możemy napotykać na śnieg i lód. Utrzymywanie chodników i podjazdów w czystości może być trudnym zadaniem, ale koniecznym, aby zminimalizować ryzyko wypadków z powodu śliskich powierzchni.

Posypywanie solą kamienną jest standardowym materiałem stosowanym do usuwania lodowych ścieżek (istnieją także ekologiczne alternatywy, jeśli nie chcesz używać tradycyjnej soli kamiennej, w tym płynne preparaty, które można nanosić za pomocą opryskiwacza.) Wiedza, jak i kiedy używać te produkty mogą pomóc uzyskać największą wydajność z najmniejszej nakładem ilości produktu. W końcu wszyscy wiemy, jak trudno jest znaleźć sól kamienną, gdy zbliża się zima i jak niewygodne są worki. Używanie mniejszej ilości produktów nie tylko oszczędza pieniądze, ale również chroni środowisko ! Sprawdź te porady, aby skutecznie poradzić sobie z zimą.

1. Rozsiewać przed śniegiem.
Najlepszym czasem na rozrzucanie soli jest początek opadów śniegu. Oczyszczanie obszarów przed śniegiem (i marznącym deszczem / lodem) może pomóc zapobiec tworzeniu się lodu i osiadaniu śniegu. Ponieważ sól ma niższy punkt zamarzania niż woda, zmniejsza możliwość zamarzania wilgoci na powierzchni podłoża.

2.Więcej “łopatownia”.  Mniej soli.
Sól zdziała cuda w przypadku topniejącego śniegu i lodu, ale może zrobić tak dużo tylko wtedy, gdy występują duże ilości śniegu. Utrzymywanie się śniegu wraz z nowymi opadami może spowolnić lub uniemożliwić rozwój lodu i może zmniejszyć ilość potrzebnej soli. Łopata do  śniegu z długim i wygiętym uchwytem nie wymaga od użytkowników pochylania się, co pomaga uniknąć przeciążenia mięśni pleców. Lekarze zalecają także częste przerwy w szuflowaniu, aby nie dopuścić do kontuzji. Jeśli śnieg nagromadził się (i stwardniał), rozsypanie soli na śniegu może pomóc osłabić stos, umożliwiając jego łatwiejsze usuwanie.

3.Temperatura ma znaczenie.
Większość soli przestaje działać, gdy temperatura powierzchni spada poniżej  – 10 stopni Celcjusza. Zamiast soli można użyć niewielkiej ilości piasku (lub popiołu); nie stopi lodu, ale może pomóc w trakcji.

4.Niech rozsiewacz wykona pracę.
Podczas gdy sól kamienna może być rozrzucana ręcznie lub z pomocą łopaty, rozsiewacz ogrodowy jest znacznie łatwiejszy w użyciu. Dodatkową korzyścią jest to, że rozsiewacz zapewnia doskonałą kontrolę nad ilością rozsypywanej soli. Ważne jest, aby zrozumieć, że użycie większej ilości soli nie powoduje więcej topnienia. Na każde 100 metrów kwadratowych potrzebne są tylko 1,9 kg soli! Jeśli kryształy soli są widoczne po wyschnięciu powierzchni, zużyłeś zbyt dużo soli i możesz jej użyć mniej następnym razem.

5.Sprzątanie po burzy śnieżnej.
Ważne jest, aby wiedzieć, że po burzy śnieżnej sól nie tylko znika, ale rozpływa się w pobliskich strumieniach, mokradłach i jeziorach. Nie potrzeba dużej ilości soli, aby spowodować problemy dla środowiska, nawet niewielkie ilości mogą zakłócać życie w zbiornikach wodnych. Zgarnij zalegającą sól i użyj jej następnym razem lub zutylizuj ją prawidłowo.
Pamiętaj także o zachowaniu ostrożności podczas rozsiewania soli. Używaj rękawic, aby chronić skórę i zachowaj ostrożność podczas poruszania się po śliskich obszarach. Lód, który topi się w ciągu dnia, może zamarzać w nocy, więc regularnie sprawdzaj powierzchnie, które mogą wymagać powtórnej pracy.

Ciesz się zimą i śniegiem!